از آنجا که امروزه فناوری به یک بخش ضروری از زندگی روزمره تبدیل شده است در نتیجه می بایست طیف گسترده ای از دستگاه هایی که کاربران به واسطه آنها قادر به دسترسی به اینترنت هستند را در نظر گرفت. زیرا انعطاف پذیری، کلید موفقیت کسب و کار به خصوص کسب و کار آنلاین است.

در دنیای کنونی کاربران، از نمایشگر های متفاوت در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت استفاده میکنند.

تا چندی پیش برای نمایش یک وب سایت در موبایل، طراحی و برنامه نویسی مجزا تحت عنوان موبایل ورژن (Mobile version) یا سایت موبایل محور انجام می‌شد. در این نوع طراحی، سرور با توجه به شناسه مرورگر کاربر تشخیص می داد که کاربر، سایت را با موبایل بازدید می کند در این حالت محتوای موبایل را در همان آدرس به او نشان می‌داد یا او را به URL مخصوص موبایل هدایت می نمود.

همان طور که در معماری، با بهره گرفتن از تکنولوژی مدرن این امکان فراهم می گردد تا بتوان اجزاء و تجهیزات مختلف را به طور خودکار کنترل نمود، طراحی وب سایت های واکنش گرا نیز رویکرد مناسبی است که طراحان وب را قادر می سازد تا با پیاده سازی وب سایت انعطاف پذیر، نسبت به تغییر دستگاه کاربران واکنش دهد.

حال با طراحی یک وب سایت ریسپانسیو دیگر نیازی نیست که برای هر گجت موجود در بازار یک سایت اختصاصی طراحی شود.

اهمیت طراحی یک وب سایت واکنش گرا (ریسپانسیو )

در طراحی یک وب سایت واکنش گرا که به Responsive Web Design مشهور است، ساختار لایه‌های سایت به صورت شناور طراحی میگردد که این مورد خود باعث تنظیم عرض صفحه، سایز عکس، سایز متن و … در ابعاد مختلف می شود که این کار به صورت کاملا خودکار انجام می پذیرد.
وب سایت واکنش گرا نسبت به تغییر دستگاه های مختلف مانند تبلت، موبایل، لپ تاپ و تلویزیون های هوشمند تغییر رزولوشن داده و نمایش داده میشود.
با توجه به این امکان بی نظیر کاربران تعامل بیشتری با یک وب سایت برقرار نموده و این تکنیک تاثیر مثبت برای جذب بیشتر مشتری خواهد داشت.
هم اکنون زمان تغییر در وب سایت جدید با قالبی (Template) منحصر بفرد می باشد.