اکثر افرادی که به صورت حرفه ای در زمینه طراحی و بهینه‎سازی وب سایت فعالیت دارند، حتماً زمانی را به خاطر می‌آورند که کلمات کلیدی متا (Meta keywords) یا استفاده از کلمات کلیدی در تمام صفحات (آدرس، عنوان، توضیحات، فوتر و …) چقدر محبوب  و از استراتژی‌های اصلی سئو سایت به حساب می‌آمد.

اما اکنون در سال ۲۰۱۵ هستیم و موتورهای جستجو، تغییرات چشمگیری داشته‌اند و بسیاری از الگوریتم‌های خود را بهبود بخشیده‌اند. همه‌روزه تکنیک‌ها و استراتژی‌های گوناگونی برای SEO معرفی میگردد که بسیاری را دچار وسواس و سردرگمی می‌ نماید.البته باید گفت سئو سایت چیزی نیست که در عرض چند روز شاهد نتیجه قطعی آن باشیم؛ بلکه کلید اصلی موفقیت، فعالیت مستمر، تولید محتوای باکیفیت و همگام بودن فناوری‌های روز در طراحی وب است. در ادامه با ۱۰ فاکتور تأثیرگذار در سئو ۲۰۱۵۵ آشنا خواهید شد که با بهره‌مندی از این نکات، می‌توانید کسب‌وکار آنلاین خود را توسعه و گسترش دهید.

۱.محتوای مناسب همچنان پادشاه است

حتما بارها از اهمیت تولید محتوای باکیفیت شنیده‌اید؛ دقیقاً این همان چیزی است در سال ۲۰۱۵ نیز به آن توجه ویژه‎ای شده است و یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای سئو به شمار می‌آید. ربات های گوگل با به‌روزرسانی الگوریتم‌های خود، درصدد مقابله با مطالب کپی برداری شده، سئوی کلاه‌سیاه، استفاده بیش از حد برچسب‎ها برآمده است و به تولید مطالب باکیفیت، تازه و منحصربه‌فرد بیش‌ازپیش توجه نموده است.

۲. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را پر رنگتر نماییم

تعداد لایک‌ها، نظرات و اشتراک‌گذاری‌های متعدد، بیانگر علاقه افراد به یک مطلب است؛ موتورهای جستجو با دریافت این سیگنال‌ها، محتوای موردعلاقه را شناسایی نموده و به اعتبار آن وب‌سایت پی می‌برند. شما باید از قدرت و تأثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی در جهت برند سازی و معرفی هرچه بیشتر کسب‌وکار خود استفاده نموده و با ایجاد صفحات در شبکه های اجتماعی ابر اعتبار کسب و کار و وب سایت خود بی افزایید.

۳. وب‌سایت خود را بصورت ریسپانسیو(Responsive) طراحی کنید

آمارها حاکی از رشد بی‌سابقه جستجو و وب‌گردی کاربران اینترنت، از طریق موبایل و تبلت است. از همین رو، طراحی موبایل پسند (Mobile Friendly) وب‌سایت، به یکی از اصول مهم در طراحی و بهینه‌سازی وب‌سایت در سال ۲۰۱۵، تبدیل‌شده است.

۴. با امنیت وب سایت خود اهمیت دهید

امنیت فضای مجازی خصوصاً در حوزه فروش اینترنتی و حفاظت از اطلاعات کاربران، از موارد بسیار مهم در سال ۲۰۱۵ است. شرکت گوگل در راستای ترغیب وب‌سایت‌ها به بالا بردن امنیت خود، استفاده از پروتکل ایمن  https یا همان گواهینامه SSL را یکی از معیارهای رتبه دهی به وب‌سایت‌ها قرار داده است.

 

۵. از محتوای تصویری به‌درستی استفاده نماییم

یک مطلب خوب و باکیفیت، علاوه بر محتوای نوشتاری مناسب، باید شامل محتوای تصویری نیز باشد. استفاده از تصاویر، ویدئوها و اینفوگرافیک‌ها از مهمترین عوامل سئو در سال‌های اخیر بوده و تجربه نشان داده است که استفاده از عناصر بصری، علاوه بر جذاب‌تر نمودن یک نوشته، موجب افزایش مدت زمان حضور کاربران بر روی یک وب سایت و احساس رضایت از آن سایت خواهد بود. نکته مهم در استفاده از تصاویر رعایت یکسری الزامات فنی است. بطور مثال کاهش حجم تصاویر و درج title و alt برای هر عکس از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید.

۶. سرعت بارگذاری سایت خود را افزایش دهیم

سرعت Load یک وب‌سایت همواره یکی از مهم‎ترین موارد رتبه دهی و رضایت کاربران از وب‌سایت‌ها بوده است. توصیه می‌گردد وب‌سایت خود را از نظر سرعت لود شدن در کامپیوتر و موبایل به‌صورت جداگانه بررسی نموده و آن را بهینه‌سازی نمایید.

۷. لینک بیلدینگ‌های بااهمیت داشته باشید

لینک بیلدینگ (Link Building) کماکان یکی از فاکتورهای مهم سئو در سال ۲۰۱۵ است. موتورهای جستجو بیشترین تمرکز خود را بر روی مطالبی گذاشته‌اند که از سایر سایت‌ها لینک شده باشند. باید توجه داشت که هدف، تنها لینک کردن کلمات کلیدی نیست بلکه لینک‌ها باید مرتبط با کسب‌وکار، قدرتمند و طبیعی باشند تا بیانگر محبوبیت و اشاره مستمر به وب‌سایت شما گردند.

۸. از کلمات کلیدی مختلف و عبارات محاوره‌ای استفاده نمایید

در سال‌های اخیر گوگل راه را برای جستجوی محاوره‌ای (Conversational Search) یا جستجو توسط صدا بازنموده است. قبلاً اکثر صاحبان وب‌سایت‌ها بر روی یک کلمه کلیدی منحصربه‌فرد تمرکز می‌کردند؛ اما گوگل متوجه این موضوع شده است که کاربران به دنبال کلمات کلیدی خاصی نیستند بلکه آن‌ها به دنبال جواب سؤال خود می‌گردند. توصیه می‌گردد به‌جای تمرکز بر روی یک یا دو کلیدواژه ، از کلمات کلیدی بلندتر، واژه های مترادف و حتی عبارات محاوره‌ای استفاده نمایید.

به نظر می‌رسد در خصوص بحث کلمات کلیدی ذکر دو مورد پُرکاربرد ضروری باشد:

  • از سال ۲۰۰۹ به بعد، از نظر موتور جستجوی گوگل، متا تگ کلمات کلیدی هیچ کاربرد و تأثیری در سئوی یک وب‌سایت ندارد؛ چراکه امکان کپی کردن کلمات کلیدی توسط رقبا وجود داشت و همچنین مشاهده شده بود که بسیاری از وب‌سایت‌ها از کلمات کلیدی غیر مرتبط استفاده می‌نمایند.
  • برچسب‌های مطالب در حال حاضر تأثیر چندانی بر سئو ندارند؛ هدف آن‌ها افزایش کارایی و تکمیل‌کننده دسته‌بندی‌های وب‌سایت است. بنابراین توصیه می‌شود طول برچسب‌ها کوتاه و تعداد آن‌ها بیش از ۵ واژه نباشد و همچنین از نام دسته‌بندی‌های سایت برای برچسب مطالب استفاده نشود.

۹. تمرکز بیشتر بر بازگشت سرمایه (Return On Investment – ROI) از طریق وب سایت

یکی دیگر از مواردی که در سال ۲۰۱۵ به آن پرداخته شده ، تمرکز بر بازگشت سرمایه تا رتبه‌بندی کلمات کلیدی می باشد. رتبه وب سایت از نظر کلمات کلیدی و هزینه نمودن برای بهبود سئویک سایت، تا زمانی که منجر به فروش بیشتر و شناخته شدن کسب‌وکارتان نشود بی‌فایده میباشد. بنابراین باید سعی شود تا با استفاده از محتوای مناسب، کلمات کلیدی و لینک بیلدینگ‎های قدرتمند، مخاطبان بیشتری را به‌سوی خود جذب نمایید و کسب‌وکارتان را توسعه دهید.

۱۰. سئوی محلی با گوگل کبوتر – الگوریتم جدید گوگل

الگوریتم گوگل کبوتر (Pigeon) بر سئوی محلی یا Local SEO تأکید دارد. در این روش نتایج جستجو متناسب با محل جغرافیایی کاربر تعیین می‌گردد. به‌عنوان‌مثال اگر شما عبارت “رستوران” را در گوگل جستجو کنید رستوران‌هایی که به شما نزدیک‌تر هستند جایگاه بهتری در نتایج جستجو خواهند داشت.
برای بهینه ساختن یک وب‌سایت برای این الگوریتم، راهکارهای گوناگونی وجود دارد، اما یکی از مرسوم‌ترین آن‌ها، استفاده از برچسب‌های جغرافیایی (geo-meta tags) است.

نمونه برچسب جغرافیایی:

نکته آخر و کلیدی

جهت ارتقای رتبه وب‌سایت و حفظ روند روبه رشد وب‌سایت خود ، به‌کارگیری مواردی فوق بسیار مهم بوده و توصیه می‌گردد. اما حقیقت این است که در فرآیند بهینه‌سازی یک وب‌سایت، هیچ‌گاه وسواس نداشته باشید؛ موتورهای جستجو بسیار هوشمند شده‌اند و متوجه فعالیت شما خواهند شد. بهینه‌سازی بیش‌ازحد یا over optimization، یک حرکت غیرطبیعی برای گوگل محسوب می‌گردد. نکته طلایی در سئو، فعالیت مستمر و تولید محتوا برای انسان‎ها است نه ربات‌های گوگل!