ممکن برای بسیاری از افراد که به نوعی با وب‎سایت و طراحی آن سر و کار دارند، این پرسش به وجود بیاید که چگونه می‎توانند رتبه سایت خود را در میان نتایج جستجو ارتقا داده و بیشترین بازدیدکننده را از طریق موتورهای جستجو جذب نمایند. در این مطلب قصد داریم به زبانی کاملاً ساده و گویا، مفهوم SEO و اصلی ترین روش‌های سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو را بیان نماییم.

۱. سئو (SEO) چیست؟

SEO در واقع برگرفته شده از حروف اول عبارت Search Engine Optimization و به معنی بهینه‌سازی موتور جستجو میباشد. به زبان ساده تر، سئو نمودن یک وب سایت یعنی انجام اقداماتی در جهت قرار گرفتن وب سایت شما در صفحات نتایج جستجو (و به طور ایده آل در صفحه اول). صفحه اول جایی است که نیاز دارید در آن باشید تا برایتان مفید باشد؛ پس قرار گرفتن در بالای صفحه دوم یا سوم را فراموش کنید!

بیایید ببینیم مردم چگونه و چه چیزی را جستجو می‌کنند؟

بیشرین نتایج جستجوی افراد در موتورهای جستجو نظیر گوگل، یاهو، بینگ نمایش داده می‌شوند. اجازه دهید یک مثال بگوییم : شما به دنبال یک لپ تاپ جهت خرید هستید و ممکن است این واژه‌ها را در نوار جستجو تایپ نمایید :  لپ تاپ ، لپ تاپ ارزان قیمت ، لپ تاپ سبک و با قدرت و بر روی اولین نتایجی که موتور جستجو معرفی می‌نماید، کلیک خواهید کرد. همچنین ممکن است شما به دنبال نرم افزار برای گوشی اندرویدی خود باشید که احتمالاً این واژه‌ها را جستجو خواهید نمود:  برنامه اندروید، دانلود اپلیکیشن اندروید، دانلود نرم افزار اندرویدی

این کلمات، عبارات کلیدی نامیده می‌شوند و نقش بسیار مهمی در سئو سایت ایفا می‌کنند که بزودی به بررسی  آنها خواهیم پرداخت. تجربه نشان داده است که اکثر افراد بر روی چند لینک صفحه اول نتایج جستجو کلیک نموده و به بقیه صفحات رجوع نمی‌کنند. به اینترتیب می‌بینید که قرارگرفتن در صفحه اول چقدر می‌تواند مهم و تأثیر گذار باشد. گاهی اوقات ممکن است تعدادی از نتایج را در سمت راست و یا بالای سایر نتایج جستجو ببینید که این‌ نتایجی در حقیقت با پرداخت هزینه در این مکان‌ها قرار گرفته‌اند که بیشتر از ۲ یا ۳ مورد نمی‌شوند.

سئو

قرار گرفتن در صفحه یا نتایج اول بر چه اساسی صورت می‌پذیرد؟

الگوریتم رتبه بندی موتورهای جستجو یک الگوریتم کاملاً سری بوده و هیچ کس از آن اطلاع دقیقی ندارد. با این وجود، تکنیک‌هایی وجود دارد که می‌توان با کمک آن‌ها عبارات کلیدی وب سایت را برای موتورهای جستجو بهینه نموده تا وب سایت ما را در نتایج اولیه و یا صفحات اول نمایش دهد.

۲. چرا باید وب سایت خود را سئو نماییم؟

اشخاص و یا شرکت ها  برای توسعه کسب و کار خود و جذب مشتریان جدید وب سایت خود را بهینه می‌کنند. به همین سادگی!
امروزه شاهد آن هستیم که اکثر کسب و کارها، فضای آنلاین را به عنوان یکی از فضاهای تعامل با مشتریان انتخاب نموده‌اند. بسیاری نیز پا را فراتر از این گذاشته‌اند و فضای مجازی را تنها بستر کسب و کار خود انتخاب کرده‌اند و با جدیت در آن مشغول به کار هستند. با بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو می‌توانید مطمئن باشید که افراد قادر خواهند بود شما را در فضای آنلاین پیدا کنند.

۳. انتخاب صحیح کلمات کلیدی

انتخاب کلمات کلیدی، به عنوان هدایت کننده افراد به وب سایت شما، اولین گام در بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو است… همچنین مهم‌ترین و گاهی اوقات سخت‌ترین قسمت SEO است.
رقابت بسیار بزرگی بر سر کلمات کلیدی در اینترنت وجود دارد، ارتقا رتبه سایت در برخی از کلمات کلیدی گاهی غیرممکن است چرا که حجم گسترده ای از افراد آن کلمه را در اینترنت جستجو می‌کنند و همچنین برخی از وب سایت‌های بزرگ، سرمایه گذاری بزرگی بر روی سئو نمودن آن کلمات انجام داده‌اند. اما اگر رقبای زیادی در منطقه کسب و کار شما وجود دارد، قرار گرفتن در بین ۵۰ نتیجه اول، کاری دشوار است، اما شما میتوانید با انتخاب کلمات کلیدی کمی متفاوت و خاص تر (آنچه که ممکن است مردم کمتر جستجو کنند) شانس خود را در قرارگرفتن در صفحات اول افزیش دهید!

افراد چه چیزی را جستجو می کنند؟

اولین گام در انتخاب کلمات کلیدی این است که فکر کنید چگونه می‌خواهید کسب و کارتان جستجو شود؟ (به زبان ساده با جستجوی چه کلماتی به وب سایت شما برسند). پیش از انتخاب کلمات، کافیست آن‌ها را جستجو کنید تا وضعیت فعلی آن‌ها را در نتایج مشاهده نمایید. قابلیت پیشنهاد خودکار گوگل نیز ابزاری در دسترس برای فهمیدن و ایده گرفتن از عبارات مرتبط با آن کلماتی است که مردم تا به حال جستجو نموده اند.

از کلمات و عبارات خیلی عمومی استفاده نکنید

برای مثال شما می‌خواهید برای سایتی با موضوع اپلیکشن اندروید، کلمه “دانلود موبایل” را سئو نمایید . ممکن است فکر کنید واژه خوبی است. اما آیا فکر می‌کنید مردم این کلمه را جستجو می‌کنند؟ مسلماً نه! راز کار این است که بیشتر خاص باشد! پس به جای آن توصیه می‌شود از عبارات زیر استفاده شود:

دانلود بازی اندورید، دانلود نرم افزار اندروید، بازی اندروید، دانلود اپلیکیشن موبایل

جمع بندی و نکات کلیدی

  • از عبارات خیلی عمومی استفاده نکنید – سعی کنید تا حد امکان واژگان خاص تری انتخاب شود. برای مثال اگر سایت یک هتل را می‌خواهید سئو کنید، کلمه هتل انتخاب مناسبی نیست! اضافه کردن نام محل مثل هتل کیش، یا پسوندهای کاربردی مثل ارزان، رایگان می‌تواند انتخاب بهتری باشد.
  • روی عبارات دیگر نیز حساب باز کنید – به جای واژه هتل می‌توانید از کلمات جایگزین مثل اقامتگاه استفاده کنید
  • زیاده روی نکنید – استفاده از عبارات طولانی به عنوان کلمات کلیدی از تاثیرگذاری و قدرت آنها می کاهد. انتخاب خود را حداکثر در سه یا چهار واژه محدود نمایید.
  • از ارتباط کلمات کلیدی با کسب و کار خود مطمئن باشید – سعی نمایید کلماتی را انتخاب کنید که بیشترین ارتباط را با وب سایت شما داشته باشند.
  • از کلمات مبالغه آمیز مانند فوق العاده، عالی و … در کلمات کلیدی استفاده نکنید.